Elazığ Ev Temizliği

Elazığ Ev Temizliğ inşat sonrası ev temizliği için tıklayınız

Elazığ Ev Temizliği sık yapılır. Temizlik sırasında başka yerlere  ait eşyalar yerlerine götürülüp (dolap içi, başka oda vs.) düzenlenerek ortam hazırlandıktan sonra temizlenmelidir. Yerler ve yüzeyler pürüzsüz olmalıdır. Bu nedenle cila ve boya bakımı en geç iki yılda bir yapılmalıdır. Tüm mobilya ve malzemeler ortama yerleştirilirken, temizlik için kolaylık sağlama düşüncesiyle, özel ilgi gösterilmelidir. Örneğin; yerinden oynamayacak kadar ağır olan parçaların arkasında ve yanında boşluk bırakılır, jaluzi gibi fazla yüzey içeren ve temizliği zor olan malzeme yerine, olanak varsa yıkanabilen basit gereçler kullanılması yararlıdır.Kirli zeminleri temizlerken kiri temiz alanlara yaymamak amaç olmalıdır.

Elazığ Ev Temizliği

Elazığ Ev Temizliği

Ev temizliği; Sağlığımız, yaşadığımız ortamın temizliğinden de doğrudan etkilenir. Temizlik işlemleri bilinçli olarak yapılmadığında var olan kirlilik daha geniş yüzeylere yayılabilir. Ancak birçok temizlik firması ve temizlik elemanları dahi, nasıl temizlik yapılması konusunda bilgi sahibi olmayabilirler.

Temizlik gereçleri temizlenen yüzeylerden her zaman ve kesinlikle daha temiz olmalıdır. 1. Önce görünen kirler temizlenir; ileri temizlik, aşamalı olarak uygun sıraylagerçekleştirilir.2. Temizlik sırasında öncelikle sıcak su kullanılır.3. Temizliği yapılan yüzeyler sonunda kuru olarak bırakılır. 4. Kullanılacak malzeme etkili, kullanım amacına ve standartlara uygun olmalıdır.

FARKLI ORTAMLARIN TEMİZLİK ÖZELLİKLERİ – ( Ev temizliği )
1. Yerler ve Yüzeyler – ( Ev temizliği )· Temizlik sırasında olabildiğince çok yüzeye ulaşmak için, hareket edebilen eşyalar yerlerinden oynatılır.

· Vakumlu süpürge ile toz kaldırmadan süpürülür.· Süpürme sonrası deterjanlı su ile ıslatılmış paspasla silinir. · Uzun süre temizlenmemiş, kalıcı kirler bulunan ortamların temizliği özen ister.Yerlerin önce ıslatılarak, spatula gibi kazıyıcılar yardımıyla, mekanik olaraktemizlenmesi gerekebilir.

· Mobilyaların tozları, nemli bezle silinir. Lekeler varsa, yüzeyi bozmayacak özeltemizleyiciler ya da deterjan kullanılarak temizlenmeli, kuru bez ya da nemlibezle son bakım yapılmalıdır.

· Fayans yüzeyler her gün deterjanlı nemli bezle silinir. Sabunsuz bezledurulanır.

· Camlar, çerçeveler ve kapılar, en geç ayda bir, deterjanlı su ile ıslatılmış bezletemizlenir ve sabunsuz bezle durulanır.

· Kapı kolları, banko ya da merdiven kenarı gibi çok kişinin ellerinin değdiğiyüzeyler, önce sıcak su ve deterjanla, daha sonra dezenfektan eklenmiş suyla silinir.

· Perdeler ve diğer kumaş materyal en geç iki ayda bir çamaşır makinesinde uygunprogramla yıkanır ya da gerekirse kuru temizleme yapılır.

· Pano, tablo, ayna, abajur ve radyatör petekleri de temizlenecek yüzeylerarasındadır ve mobilyalar gibi temizlenir.

· Akıtmayan naylon torbalar ile birlikte kullanılan çöp kovaları, en geç haftada bir,mekanik temizlik yapıldıktan sonra deterjanlı su ile fırçalanarak temizlenir,kurulanır.

2.Buzdolapları – ( Ev temizliği )· Dış kısmının yüzey olarak temizlenmesi, içinin düzenli kullanılması gereği dışında, otomatik eriticili değilse, buzluğun bakımı düzenli olarak yapılmalı, iç yüzeyleri ve raflar deterjanlı sıcak su ile silinmelidir. · İçinde yalnızca besinler bulundurulmalıdır.

3. Lavabo ve Tuvaletler – ( Ev temizliği )· Önce görünür kirler ıslatılarak temizlik fırçalarının kazıyıcı kenarları da kullanılarak temizlenir.

· Toz ya da sıvı, ovucu bir deterjanla önce fırçalanarak temizlenir ve su ile durulanır.· Musluk başları da toz ya da ovucu bir deterjanla, başka bir fırça ya da bez kullanılarak temizlenir.

· Sabunlukların dış yüzey temizliği her temizlikte yerine getirilmelidir. Sıvı sabunlar bittiğinde sabunluklar fırçalanarak temizlenip, kurulanmalı ve bu işlemlerden sonra yeniden doldurulmalıdır.

· Evyelerin dışında kalan yer ve yüzeyler yukarıda belirtildiği gibi temizlenir.

· Tuvalet ve lavabo fırçaları ayrı olmalı, başka yüzeylerde kullanılmamalı ve temas ettirilmemelidirTemizlik sırasında kullanılan malzemeler ve bunların bakımı da özen ister.

Elazığ Ev Temizliği

Temizlik sırasında eldiven kullanmakta yarar vardır.Elazığ Ev Temizliği Burada amaç el cildinin korunmasıdır. Eldiven giyilmeden önce eller kurallara uygun olarak yıkanır ve kurulanır. Kirliliğin yayılmasının eldivenler aracılığıyla olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle temizlik sırasında eldivenler, faraş ve fırça gibi bir araç kullanmadan doğrudan, atıklarla temas ettirilmemelidir.Temizlik bezleri ısıya dayanıklı, tüy bırakmayacak, yumuşak pamuklu kumaşlardan yapılmış sağlam bezler olmalıdır. Kuru ya da nemlendirilmiş olarak, kirlendikçe su ve sabun ya da deterjanla temizlenip durulanarak kullanılır. Yırtılınca yenilenirler. Sıcak su ile yıkanamama özelliği ve gözenekleri nedeniyle çok geniş alan oluşturdukları için temizlenmeleri zor olan plastik süngerler bez yerine kullanılmamalıdır. Ev Temizliği Görünür biçimde yıprandıklarında yer paspasları yenilenmelidir. Temizlik fırçaları esnek ve hareketli ancak kuvvet uygulayacak kadar sağlam ve ısıya dayanıklı olmalıdır. Bu özellikleri bozulduğunda kullanılmayıp yenilenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir